Panorama Scala

November Music: Frouke Wiarda/Janneke Albers-G'ruis

< terug naar programma overzicht
Illustration

Foto: Jeroen Scheelings

G'ruis

Je zult er maar wonen, in zo’n depressieve bunker aan de stadsrand. Veertig gestapelde etages gewapend beton, massieve blokkendozen met benepen vensters en een richeltje balkon. Daar valt nooit iets moois van te maken, daar slaat de fantasie gegarandeerd op dood. Of toch…? Geluidskunstenaar Frouke Wiarda koestert de grijze massa, eert specie en creëerde een unieke performance met de muisgrijze materie: G’ruis. Een multidisciplinair klanktheaterwerk waarin zij het cement laat zingen. Een ode aan het beton.

Donderend geraas of zacht rinkelende geluidjes. Het slepen met loeizwaar beton levert een klankspektakel van jewelste op. Geluidskunstenaar Frouke Wiarda is gebiologeerd door de geluiden van alledaagse materialen. Voor haar multidisciplinaire klanktheaterwerk G’ruis bouwt Wiarda een installatie op uit maar liefst 5000 kilo beton. Mimespeelster Janneke Albers brengt een scala aan geluiden voort terwijl ze zich een weg baant door het veld van betonnen voorwerpen.

Al schuivend, slepend, smijtend en tillend zorgt Janneke Albers voor een enorm scala aan geluiden. Diep gonzende ruisklanken, schelle attaques en duivelse brullen. Een hels klankpandemonium openbaart zich om daarna weer terug te keren naar de absolute stilte. Frouke Wiarda neemt deze fascinerende klanken tijdens de voorstelling op, bewerkt ze ter plekke en laat ze direct opnieuw in de ruimte klinken, waardoor zij verweven raken met het live geluid van de voorstelling.

De waarneming van het publiek wordt op scherp gezet. De toeschouwer wordt uitgedaagd om bewuster te luisteren en te kijken. Wiarda over haar voorstelling: “G’ruis biedt de toeschouwer een vergrootglas op het spectrum van geluid en beweging. Zo ontstaat een voorstelling waarin de verschillende menselijke emoties en situaties het trommelvlies laten trillen en het blikveld verruimen.”

Klankontwerp en beeld: Frouke Wiarda / beweging en kostuum: Janneke Albers / artistieke begeleiding: Jeannette van Steen / advies geluid: Roland Spekle/ met dank aan: November Music, SNS Reaal Fonds, Provincie Noord-Brabant, Brabants Kenniscentrum Kunst en Cultuur, Retort Art Space, Goudse Betoncentrale bv / in samenwerking met Theaterfestival Boulevard ’s-Hertogenbosch.

Meer informatie

Datum en tijd
  • 13 t/m 15 aug, 17:00u en 19:00u
Speelduur
  • 35 min.
Locatie
Bereikbaarheid
  • Loopafstand
Faciliteiten
  • Toiletvoorzieningen aanwezig
  • Horeca afwezig
Bijzonderheden
  • Toegankelijk voor rolstoelhouders
Prijs
  • € 10
Video's bekijken
Reageer >

Bezoekers over November Music: Frouke Wiarda/Janneke Albers-G'ruis

Twan Mickers15 aug 2010
Het mooiste van G'ruis zit in video 2, waarin de betonnen tegeltjes over de grond geschoven een enorm interessant klankspel opleveren. De eerlijkheid waarmee het materiaal zich daar openbaart heb ik in de voorstelling zelf nauwelijks ervaren. De techniek neemt veel magie van het pure geluid weg. Ik vond het een mimisch schouwspel waarbij beton helaas de bijrol had.

Schrijf een reactie